Médiaszabadság Gyorsreagálási Mechanizmus
[2024-10-31]
A Médiaszabadság Gyorsreagálási Mechanizmus (Media Freedom Rapid Response Mechanism/MFP) pályázati felhívás célja, hogy gyakorlati segítséget nyújtson a fenyegetett újságírók védelmében, beleértve olyan konkrét eszközöket, mint a tanácsadás és a jogi támogatás, valamint a menedék és a logisztikai segítségnyújtás, lehetővé téve ezáltal a célzott újságírók számára, hogy folytathassák szakmai tevékenységüket.
(Kreatív Európa Iroda)
Figyelem! Ezen az oldalon egy rövid, magyar nyelvű kivonatot olvashat Médiaszabadság Gyorsreagálási Mechanizmus pályázati területről. A hivatalos, angol nyelvű pályázati felhívás és a pályázáshoz szükséges dokumentumok a Funding & Tender Opportunities Portal felületén találhatók.
Aktuális pályázati felhívás
Célok és prioritások
Támogatható pályázók
Támogatható tevékenységek
Elvárt hatás
Határidő és fontos dátumok
Költségvetés
Értékelési kritériumok
Tudnivalók a pályázás menetéről
További információ és dokumentumok
Aktuális pályázati felhívás
Az EACEA átal tartott
információs nap felvétele ide kattintva nézhető vissza.
Az aktuális pályázati felhívás
ITT érhető el.
Ugrás az oldal tetejére
Célok és prioritások
Azok a projektek kaphatnak támogatást, amelyek:
a médiaszektor előtt álló strukturális és technológiai változásokra a független és pluralista médiakörnyezet támogatása révén kívánnak válaszokat adni, beleértve a médiapluralizmust és -szabadságot fenyegető kockázatok és kihívások felmérésének független nyomon követésének támogatását, valamint figyelemfelkeltő tevékenységek támogatását;
Az Európai Demokrácia Cselekvési Terv (European Democracy Action Plan) hangsúlyozza, hogy az újságírók elleni fizikai és online fenyegetések és támadások száma több tagállamban is növekszednek, és olyan projektek fenntartható finanszírozását javasolja, amelyek az újságírók számára nyújtott jogi és gyakorlati segítségre összpontosítanak az EU-ban és máshol, beleértve az újságírók biztonsági és kiberbiztonsági képzését és diplomáciai támogatását.
Ugrás az oldal tetejére
Támogatható pályázók
Az alábbi pályázók jogosultak a támogatásra:
jogi személyek (szervezetek),
bejegyzett székhellyel rendelkeznek egy, a Kreatív Európa programban résztvevő országban:
1. uniós tagállamok, tengerentúli országok és területek;
2. NEM uniós tagállamok:
- az EGT-megállapodásban részt vevő EFTA-országok az EGT-megállapodás rendelkezéseivel összhangban;
- a Kreatív Európa programhoz csatlakozott országok (A lista folyamatosan frissül.);
- valamint azon országok, amelyekkel a csatlakozási tárgyalások folyamatban vannak, és a csatlakozás megtörténik a támogatási szerződés aláírása előtt.
A pályázatot legalább két szervezetből álló konzorciumnak kell benyújtania. A konzorcium tagjai a Kreatív Európa programban résztvevő országokban bejegyzett nonprofit szervezetek (magán- vagy állami), nemzetközi szervezetek, egyetemek, oktatási intézmények, kutatóközpontok lehetnek.
Ugrás az oldal tetejére
Támogatható tevékenységek
A projekteknek az alábbi témákra kell összpontosítaniuk:
a médiaszabadság és az újságírók biztonságát támogató, egész Európára kiterjedő gyorsreagálási mechanizmus kialakítása és irányítása, amely az összes uniós tagállamra, a Kreatív Európa programban részt vevő országra és tagjelölt országra is kiterjed
jogi és gyakorlati támogatás nyújtása a rászoruló újságíróknak és más médiaszakembereknek
érdekképviseleti küldetések szervezése olyan helyekre, ahol az újságírókat veszély fenyegeti
a médiaszabadság helyzetének monitorozása a tagállamokban, a Kreatív Európa programban részt vevő országokban és tagjelölt országokban
figyelemfelkeltő kampányok szervezése a médiaszabadság és az újságírók biztonsága témákban;
a projekthez kapcsolódó kommunikációs és terjesztési tevékenységek biztosítása
a projekthez kapcsolódó tevékenységek nyomon követése és értékelése
Ugrás az oldal tetejére
Elvárt hatás
A pályázatoknak a következő elvárt hatásokat kell előmozdítaniuk:
A támogatás gyakorlati segítséget kíván nyújtani a fenyegetett újságírók védelméhez, beleértve olyan konkrét eszközöket, mint például a tanácsadás és jogi támogatás, valamint az újságírók számára menedék és logisztikai segítség nyújtása, ezáltal is lehetővé téve a fenyegetett újságírók szakmai tevékenységének folytatását. Ez szükség esetén pénzügyi támogatást is jelenthet.
A projekt keretében látogatásokat is kell szervezni az érintett országokba. A büntetlenség elleni fellépést érdekképviselettel kell támogatni. Az alkalmazott eszközöket eseti alapon az egyéni igényekhez kell igazítani.
A sajtó- és médiaszabadság megsértését szisztematikusan és átfogóan ellenőrizni kell az Európai Unióban, a Kreatív Európa programban részt vevő országokban és a tagjelölt országokban annak biztosítása érdekében, hogy a nyilvánosság és az európai intézmények megbízható és átfogó tájékoztatást kapjanak az ilyen jogsértésekről.
A nyomon követésnek a jogsértésekkel kapcsolatos korai figyelmeztetések biztosítására kell irányulnia. Az Európa Unióval, a Kreatív Európa programban részt vevő országokkal és a tagjelölt országokkal kapcsolatos figyelmeztetéseket rendszeresen közzé kell tenni egy erre a célra kialakított weboldalon. Rendszeres jelentéseket is közzé kell tenni, amelyekben felsorolják az összes figyelmeztető jelzést és azonosítják a főbb tendenciákat. Az ilyen monitoring több meglévő nyomon követési eszköz hatókörén túlmutató adatokat és betekintést fog generálni, különös tekintettel a média szabadságát és pluralizmusát fenyegető kockázatokra, valamint a kiválasztott súlyos incidensekre és a hatóságok ilyen incidensekre adott reakcióira.
Ugrás az oldal tetejére
Határidő és fontos dátumok
A pályázatok benyújtási határideje: 2025. január 15. 17:00 CET.
A pályázatok értékelése: 2025. január-április
A pályázók értesítése az eredményekről: 2025. július
A támogatási szerződések aláírása: 2025. október
Ugrás az oldal tetejére
Költségvetés
A Médiaszabadság gyors reagálási mechanizmus terület 2025-ös teljes költségvetése 3 000 000 euró. Nincs felső korlát az egy projektre igényelhető támogatásnak. A projekt legfeljebb 90% társfinanszírozásban részesülhet és legfeljebb 24 hónap időtartam alatt meg kell valósítani.
Ugrás az oldal tetejére
Értékelési kritériumok
Relevancia (max. 30 pont)
A tevékenységek minősége (max. 30 pont)
Projektmenedzsment (max. 20 pont)
Az eredmények terjesztése (max. 20 pont)
Összesen maximum 100 pont érhető el. Csak azok a projektek támogathatók, amelyek legalább 70 pontot elértek, valamint kritériumonként is elérték az adott kritériumért szerezhető maximális pontszám legalább felét.
Ugrás az oldal tetejére
Tudnivalók a pályázás menetéről
A pályázatok benyújtása elektronikus úton, a Funding & Tender Opportunities Portal felületén történik.
A pályázás menetéről ITT talál bővebb információt.
Ugrás az oldal tetejére
További információ és dokumentumok
A hivatalos pályázati felhívás és a pályázáshoz szükséges dokumentumok megtalálhatóak a Funding & Tender Opportunities Portal felületén.
FIGYELEM! A pályázáshoz szükséges dokumentumok kitöltése csak Microsoft Office programcsomaggal lehetséges, Mac programokkal nem kompatibilis!
Ugrás az oldal tetejére